Chojniccy krótkofalowcy, skupieni w Klubie Łączności LOK SP2KFQ – choć nie tylko, postanowili włączyć się w obchody 100-lecia powrotu miasta w granice II Rzeczypospolitej i tym samym zaznaczyć swoją obecność na mapie organizacji w nim działających. Zostało zaplanowanych kilka działań mających na celu rozpropagowanie wydarzeń sprzed 100 lat. Przy okazji traktujemy to jako okazję do promocji miasta. Co zrobimy? Po pierwsze uruchomimy stację okolicznościową HF100CH. W oparciu o jej pracę oraz stacji indywidualnych wydawany będzie dyplom „100. rocznica powrotu Chojnic do Polski”. Dyplom będzie dostępny przez cały rok 2020, ale co chyba zrozumiałe między 22 a 31 stycznia będzie szczególne natężenie aktywności na pasmach. Pracujące stacje będą potwierdzały łączności kartami QSL specjalnie wydrukowanymi z tej okazji. Znajdzie się na nich w kilku językach umieszczona informacja na temat wydarzeń z 31 stycznia 1920 roku. Aby zainteresować naszymi działaniami mieszkańców jeszcze bardziej, planujemy kilkukrotnie pracę terenową z miejskiego rynku. To spore wyzwanie ze względu na bardzo duży poziom zakłóceń w centrum miasta, ale liczymy, że technika odkłócania odbioru będzie naszym sprzymierzeńcem.

Regulamin dyplomu „100. rocznica powrotu Chojnic do Ojczyzny”

  1. Akcja dyplomowa trwa od 22 stycznia do 31 grudnia 2020 r.
  2. Organizatorem akcji dyplomowej jest Klub Łączności SP2KFQ, a Award Managerem Piotr SP2LQP. Dyplom jest bezpłatny, wydawany w postaci elektronicznej (plik *.pdf).
  3. Celem akcji dyplomowej jest upamiętnienie 100. rocznicy powrotu Chojnic w granice Polski po rozbiorach.
  4. Warunkiem uzyskania dyplomu jest zdobycie 100 punktów za łączności ze stacjami członków klubu SP2KFQ lub pracującymi z terenu Chojnic i przesłanie wniosku o jego wydanie.
  5. Obowiązkowe jest przeprowadzenie QSO ze stacją okolicznościową HF100CH. Każda stacja wymieniona w punkcie 4 daje 20 punktów, stąd do uzyskania dyplomu konieczne jest przeprowadzenie łączności z 5 stacjami.
  6. W przypadku stacji DX obowiązkowe jest również przeprowadzenie QSO ze stacją okolicznościową HF100CH i z dwoma stacji wymienionymi na liście poniżej regulaminu.
  7. Zaliczane są łączności emisjami CW, SSB i FM we wszystkich pasmach KF oraz 2 m i 70 cm. W wymienionych dwóch pasmach UKF dopuszcza się jedynie łączności direct. Łączność z daną stacją zalicza się tylko raz, niezależnie od pasma i emisji.
  8. Zgłoszenia na dyplom w postaci elektronicznej należy przesyłać na adres sp2kfq@gmail.com W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko osoby występującej o dyplom, znak stacji, pod jakim dyplom został zdobyty (w przypadku klubu jego nazwę i znak stacji klubowej) oraz wyciąg z logu zawierający łączności przeprowadzone do dyplomu. Dyplom zostanie odesłany na adres, z którego przysłano zgłoszenie.
  9. Jeżeli składający wniosek nie jest w stanie przesłać go drogą elektroniczną, może zrobić to tradycyjnie listem poleconym lub zwykłym na adres Piotr Eichler SP2LQP, skr. poczt. 62, 89-620 Chojnice. Zgłoszenie musi zawierać takie same dane jak w przypadku zgłoszenia elektronicznego oraz dodatkowo adres mailowy, na który dyplom ma zostać wysłany.
  10. Wszystkie łaczności dla stacji obsługiwanych przez biuro QSL będa potwierdzane okolicznościową kartą QSL.
  11. Dyplom jest dostępny również dla nasłuchowców. Wyciąg z logu, zawierający datę nasłuchu, godzinę nasłuchu, pasmo, znak stacji organizatora oraz znak korespondenta. Zgłoszenia na dyplom w postaci elektronicznej należy przesyłać na adres sp2kfq@gmail.com. Postanowienia punktu 8 do SWL stosuje się odpowiednio.
  12. Award Manager w porozumieniu z dwoma członkami klubu pracującymi na pasmach w ramach akcji dyplomowej zastrzega sobie wyłączne prawo interpretacji niniejszego regulaminu, a podjęte decyzje w sprawach spornych stają się ostatecznie wiążące.

Znaki stacji, których praca została potwieredzona przez Award Managera (co nie wyklucza pojawienia się innych): HF100CH, SP2ALT, SP2GCH, SP2GK, SP2GUC (CW), SP2KFQ, SP2LQP, SP2RTA, SP2YKS, SP9GCZ (CW), SQ2CDP, SQ2DYF (CW), SQ2ICX (CW), SQ2PHK. Przy stacjach pracujących poza SSB także na CW (również, gdy są operatorami stacji klubowych) zostało to dodatkowo zaznaczone.


Jeden ze wzorów kart QSL. Projekt SP2LQP


O przyłączeniu Chojnic do Polski 31 stycznia 1920 roku słów kilka

   11 listopada 1918 roku w świadomości społecznej to odzyskanie przez Polskę niepodległości po okresie rozbiorów. Jednak nie było to takie jednoznaczne zarówno w tym, jak i w następnych dniach. Trzeba było wielu lat, by Polska tak naprawdę nabrała terytorialnego kształtu, który określamy jako II Rzeczpospolita. Warto tę świadomość historyczną kształtować wszelkimi sposobami.

   Zagadnieniom, o których mowa we wstępie, niejeden wykład akademicki można by poświęcić. Aspektów odzyskania niepodległości można naliczyć więcej niż palców u rąk i nóg. Jednym z nich jest kształtowanie się granic odradzającej się Polski. Większość osób nie wie, że proces ten trwał do roku 1922. O ile wojna polsko-bolszewicka przebiła się do umysłów większości Polaków, to niewielu dostrzega jej znaczenie dla ustalenia przebiegu granicy wschodniej. „Cud nad Wisłą”, „Polska ocalona!”, „Pogoniliśmy bolszewika!” – to tzw. hasła-klucze. A powstanie wielkopolskie? Trzy powstania śląskie? No i wreszcie obrady konferencji pokojowej we Francji zakończone podpisaniem traktatu zwanego wersalskim w czerwcu 1919 roku? I wiele, wiele innych wydarzeń. O nich zapominamy.

   Nasi zaborcy wyszli z I wojny światowej poobijani militarnie i politycznie. Rosja chwilowo przestała się liczyć w rozmowach politycznych, bo z bolszewikami nikt nie chciał ani rozmawiać, ani tym bardziej zapraszając do wielkiej polityki, legitymizować ich władzy. Ale Niemcy, mimo porażki – tak! Wczorajszy wróg zaczynał zyskiwać sojuszników wśród tych, przeciw którym jeszcze kilka miesięcy temu walczył. Oczywiście bez przesady, ale jednak. Jak działa wielka polityka? Francja dążyła do maksymalnego osłabienia decyzjami traktatowymi Niemców. Miało to się odbyć między innymi kosztem pomniejszenia ich terytorium. Francuzi chcieli, by Polsce przypadło sporo ziem, które zabrały nam w rozbiorach Prusy (przekształciły się dzięki Bismarckowi w Niemcy w 1871 r.) – Pomorze sięgające po Bytów – Lębork – Słupsk oraz z całymi Żuławami, Warmia i Mazury, znaczne obszary bogatego w surowce i przemysł Śląska. Kto się temu przeciwstawił? Anglia! Bo dla niej osłabianie Niemiec to było wzmacnianie Francji, a tego Anglicy już niekoniecznie chcieli.

   Te kongresowe spory miały też bezpośrednie przełożenie i na Chojnice. Po 11 listopada 1918 roku nadal w mieście działały władze niemieckie. Polacy oczywiście organizowali się, ale formalnie władzy w mieście nie sprawowali. W mieście np. powstała Powiatowa Rada Ludowa i wybrano delegatów na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (odbył się 3 grudnia 1918 r.). Niemcy jednak szybko otrząsnęli się z szoku wywołanego klęską militarną w I wojnie i nie zamierzali oddawać Polakom władzy na terenach, które uznawali za swoje. Chojnic również. Tym bardziej, że mimo obrad kongresu pokojowego Niemcy stosowali politykę umacniania się na administrowanych terenach. Mimo że wiedzieli, o jakie tereny delegacja władz polskich toczy polityczną batalię, by je włączyć w granice odrodzonej Polski. Co więcej, starali się pacyfikować polskie działania niepodległościowe na miejscu. Jednak nie byli w stanie ich powstrzymać, sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Dotyczyło to też Chojnic. Drobna iskra mogła spowodować wybuch. Dlatego urzędujący landrat (starosta) dr Fuhrmann, który z Berlina otrzymał kilkakrotnie nakaz aresztowania członków Rady Ludowej, polecenia nie wykonał, a jedynie prosił jej członków o zaprzestanie zebrań. Władzom zwierzchnim odpowiedział, że Rada jest mu potrzebna, bo pomaga utrzymać porządek publiczny wśród Polaków i aresztować jej nie może, żeby nie doszło do zamieszek.

   28 czerwca 1919 roku Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone podpisały traktat pokojowy. Ustalał m.in. nowe granice, tworząc w ten sposób wiele państw nowych, starym je zmieniając. Dokumenty ratyfikacji traktatu złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł on w życie. Teraz już Polacy mogli przejmować od Niemców przyznane im tereny. Tak też było i w Chojnicach. 21 dni po wejściu traktatu w życie oddziały wojska polskiego wkroczyły do Chojnic. Ulica, którą maszerowały, do dzisiaj nazywa się 31 Stycznia.

Opracował Piotr Eichler SP2LQP




   Hams from Chojnice, gathered in the LOK SP2KFQ Radiocommunication Club – but not only, decided to join the celebration of the 100th anniversary of the city's return to the borders of the Second Polish Republic and thus mark their presence on the map of organizations operating in town. Several activities have been planned to promote events from 100 years ago. By the way, we treat it as an opportunity to promote the city. What Shall we do first of all, we will launch the occasional station HF100CH. Based on her work and individual stations, will be issued a diploma „The 100th anniversary of Chojnice's return to Poland”. The diploma will be available throughout 2020 year. Working stations will confirm QSO with QSL cards specially printed on this occasion. They will contain information on the events of January 31, 1920 in several languages. In order to interest our residents in our activities even more, we plan to do QSO's from the municipal market several times.

Rules of diploma „100. rocznica powrotu Chojnic do Ojczyzny”
(„100th anniversary of the return of Chojnice to Motherland”)

  1. The diploma is issued from January 22 to December 31, 2020
  2. The organizer is the Radiocommunication Club SP2KFQ, and the Award Manager Piotr SP2LQP. The diploma is free, issued in electronic form (* .pdf file).
  3. The purpose of the action is to commemorate the 100th anniversary of Chojnice's return to Poland after the partitions of Poland.
  4. To receive the diploma you need to get 100 points for QSO's with stations of club members SP2KFQ or working from the area of Chojnice and sending an application for its issuing.
  5. It is mandatory to made QSO with the occasional station HF100CH. Each station mentioned in point 4 gives 20 points, therefore to obtain a diploma it is necessary to conduct QSO's with 5 stations.
  6. For DX station also is mandatory to made QSO with the occasional station HF100CH and with 2 station from list below award rules.
  7. QSO's by CW, SSB and FM emissions in all KF bands as well and 2 m and 70 cm QSO's are included, too. In the two VHF bands only direct QSO's are allowed. Communication with a given station is counted only once, regardless of bandwidth and emission.
  8. Applications for the diploma in electronic form should be sent to the address sp2kfq@gmail.com The application should include the name and surmane of the person applying for the diploma, the station call for which the diploma was obtained (in the case of the club, his name and club station call) and an extract from the log containing the QSO's list for the diploma. The diploma will be sent to the address from which the application was sent.
  9. If the applicant is not able to send it electronically, he can do so traditionally by registered or ordinary mail to the address Piotr Eichler SP2LQP, P.O.Box 62, 89-620 Chojnice. The application must contain the same data as for the electronic application and additionally the e-mail address to which the diploma is to be sent.
  10. All QSO's for stations served by the QSL office will be confirmed by the occasional QSL card.
  11. The diploma is also available for SWL’s. Information from the log about QSO, including the date of listening, time, band, the call of the station giving points for the diploma and the call of its correspondent. Electronic diploma applications should be sent to sp2kfq@gmail.com . The provisions of point 8 for SWL apply in the same way as for senders.
  12. The Award Manager, in consultation with two club members from the diploma team, reserves the exclusive right to interpret these regulations, and decisions taken in disputes shall become final and binding.

Signs of stations whose work has been confirmed by the Award Manager (which does not exclude the appearance of others): HF100CH (C), SP2ALT, SP2GCH, SP2GK, SP2GUC (CW), SP2KFQ (C), SP2LQP, SP2RTA, SP2YKS (C), SP9GCZ (CW), SQ2CDP, SQ2DYF (CW), SQ2ICX (CW), SQ2PHK. Stations work with SSB emission and also marked with CW emission (also if they are operators of club stations - marked C).